Jak dobrać rolety do okna?

Jak dobrać rolety do okna?

Warto wiedzieć, że obecnie na rynku dostępnych jest na rynku bardzo dużo wysokiej jakości rolet różnych producentów. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że klienci mają ogromne problemy z podjęciem właściwej decyzji. Jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę i jak dobrać rolety do okna? Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się roleta wolnowisząca.

Przepuszczalność światła

Najbardziej istotnym zadaniem rolet okiennych jest regulowanie dopływu światła do pomieszczenia. Rekomendowane jest zatem przed podjęciem decyzji o zakupie kierowanie się stopniem nasłonecznienia określonego wnętrza. Osoby, które mieszkają na parterze, jak wiadomo nie są zainteresowane tym, aby ktokolwiek zaglądał im w okna. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wtedy postawienie na rolety zaciemniające. We wspomniane produkty powinny zaopatrzyć się także osoby, które nie lubią porannego słońca. Warto wiedzieć, że bardzo dużą popularnością cieszą się rolety materiałowe. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że produkty, które posiadają podgumowaną tkaninę, będą gwarantowały znacznie wyższy stopień zaciemnienia. Można oczywiście bez żadnego problemu postawić na rolety z tkanin transparentnych.

Typ montażu

Należy mieć świadomość, że rolety wolnowiszące w zdecydowanej większości przypadków są montowane na nadprożu nad wnęką okienną. Rekomendowane jest zwrócenie szczególnej uwagi na to, by wspomniane nadproże było odpowiednio wysokie. W ten sposób tkanina zawinięta na rolecie nie będzie w żaden sposób zawadzała o skrzydła okna. Warto wiedzieć, że alternatywą to tego rozwiązania mogą być rolety mini. Należy zamontować je na pojedyncze skrzydło okienne.

Użytkownik nie musi tracić czasu na ich przykręcanie. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że ten rodzaj rolet z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Oczywiście najtrudniejsze w montażu będą rolety w prowadnicach. Są one montowane do skrzydła okna. Rekomendowane jest zlecenie tego zadania profesjonalistom.

Jak dobrać rolety do okna – na jaki rodzaj rolet warto postawić?

Rolety rzymskie będą doskonałym rozwiązaniem praktycznie dla wszystkich osób, które cenią estetykę. Obecnie na rynku dostępne są modele montowane do sufitu albo ściany. Świetną opcją będą także produkty montowane bezpośrednio na karniszu. Można w ten sposób uzyskać efekt dekoracyjny. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że rolety rzymskie mogą również pełnić rolę nowoczesnej firany. Są wykonywane ze stosunkowo cienkich materiałów.

Z kolei rolety plisowane są nie tylko wygodne, ale także niezwykle proste w obsłudze. Warto wiedzieć, że materiał plisy zamontowany między dwiema listwami (dolną i górną) jest idealną opcją do jadalni i kuchni. Nie można zapomnieć, że materiał jest zwijany i rozwijany za pomocą stosunkowo małych rączek, które znajdują się przy dolnej oraz górnej krawędzi tkaniny. Użytkownik będzie miał dzięki temu gwarancję zasłonięcia wybranego przez siebie fragmentu okna. Bardzo często wymienianą zaletą rolet plisowanych jest także brak jakichkolwiek prześwitów przy bokach materiału.

Ponadto omawiany rodzaj rolet charakteryzuje się właściwościami wyciszającymi i termoizolacyjnymi. Warto również wiedzieć, że niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem będzie wariant nazywany „plastrem miodu”. Jest to w najprostszym możliwym ujęciu materiał połączony w taki sposób, że tworzy tunele wypełnione powietrzem.

Mechanizm podnoszenia rolet

Należy mieć świadomość, że rolety firanowe czy rzymskie można również podzielić ze względu na rodzaj mechanizmu podnoszącego. Możliwe jest ich podniesienie przy pomocy mechanizmu koralikowego oraz sznurkowego. Mechanizm koralikowy jest niezwykle wytrzymały. Przeważnie stosowany jest przy cięższych i większych roletach. Z kolei mechanizm sznurkowy rekomendowany jest dla rolet rzymskich.

Jak dobrać rolety do okna – o czym jeszcze należy pamiętać?

Zalecane jest w pierwszej kolejności określenie w jakim pomieszczeniu będą montowane rolety okienne. Jak wiadomo inne produkty należy kupić do sypialni, a inne do salonu. Nie warto oczywiście sugerować się tylko i wyłącznie ceną. Znacznie lepszym parametrem będzie stosunek jakości do ceny.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *