Konserwacja okien PCV

jak myć okna

Szczelne okna to podstawa, jeśli nie ma być strat ciepła, które przyczyniają się do wyższych kosztów ogrzewania budynku. W przypadku nieszczelnych okien może dochodzić do ucieczki ciepła na poziomie aż 30%. Należy wobec tego regularnie sprawdzać właściwości izolacyjne okien, pamiętać o ich regularniej konserwacji i uszczelnianiu. Mycie okien to jedno, ale nie mają one tylko ładnie wyglądać, bo ich nadrzędną funkcją jest chronienie przed chłodem i wiatrem. Wizytówką każdego domu są okna czyste, lśniące i pozbawione smug, ale jak myć okna?. Mogłoby się wydawać, że utrzymanie ich w czystości jest czymś banalnie prostym, ale w praktyce bywa z tym różnie. Wiele osób popełnia różne błędy podczas mycia okien, utrudniając sobie tylko pracę, marnując swój czas i energię.

Jak myć okna PCV, aby pięknie się prezentowały?

Znanym każdemu sposobem na szyby wolne od smug jest zastosowanie płynu do mycia szyb i jednorazowych ręczników kuchennych lub gumowej ściągaczki. Można jednak użyć też płynu do naczyń, rozpuszczonego w ciepłej wodzie. Z ekologicznych rozwiązań poleca się mycie okien mokrą ścierką z mikrofibry, do czego nie jest potrzebny już żaden detergent. Najpierw trzeba umyć szyby na mokro, a następnie wytrzeć je do sucha. Innym rozwiązaniem będzie przygotowanie roztworu z cytryny i wody lub wody i octu. Przy uporczywych zabrudzeniach można nałożyć na nie olej lniany i zostawić na godzinę, po czym umyć okno płynem do mycia szyb/płynem do naczyń. Z zanieczyszczeniami świetnie radzą sobie też samochodowe płyny do spryskiwaczy.

Do walki z mocnymi zabrudzeniami posłużą specjalistyczne preparaty do usuwania pozostałości po materiałach budowlanych. Bolączką wielu posiadaczy plastikowych okien jest żółknięcie ram okiennych. Na białym kolorze widać wszelkie plamy, co wygląda mało estetycznie. Żółtych przebarwień można pozbyć się za pomocą mieszkanki przygotowanej z sody oczyszczonej, octu i soku z cytryny. Taki roztwór pozostawia się na ramie okiennej na kilka minut, po czym dokładnie przeciera powierzchnię i myje czystą wodą. W sprzedaży nie brakuje też gotowych preparatów do czyszczenia PCV, które przywracają framugom biały kolor. Teraz już wiesz jak myć okna, aby było to skuteczne!

Uszczelnianie okna PCV we własnym zakresie – jakie są możliwości?

Konserwację okien zaczyna się oczywiście od ich dokładnego oczyszczenia z wszelkich zabrudzeń, potem można przejść do oceny stanu poszczególnych mechanizmów i ich regulacji. Po wyregulowaniu okuć powinno się nasmarować zawiasy i punkty ryglowania, dzięki czemu będą one mniej podatne na różnego typu zanieczyszczenia. Smarowanie okuć przekłada się na ich łatwiejszą i płynniejszą pracę. W tym celu można użyć specjalnego kleju do konserwacji tego typu elementów, smaru silikonowego lub po prostu wazeliny technicznej. Taki zabieg powinno się powtarzać każdego roku. Zająć trzeba się także uszczelkami – wymagają zarówno czyszczenia, jak i konserwacji. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych preparatów do uszczelek okiennych, ponownie sprawdzi się też smar silikonowy i wazelina techniczna.

Kolejnym krokiem będzie uszczelnienie okien, które wraz z upływem czasu tracą swoje właściwości izolacyjne na skutek zużycia materiału. Nieszczelność może wynikać także z nieprawidłowego montażu okien, co również trzeba mieć na uwadze. Powinno się co jakiś czas przeprowadzić regulację okien – większą szczelność zapewni zmiana trybu okna na zimowy, co można zrobić we własnym zakresie za pomocą klucza imbusowego. Okna można uszczelnić uszczelkami, pamiętając o doborze właściwego rozmiaru. Można posłużyć się także taśmą uszczelniającą do okien plastikowych. Od wewnętrznej strony stosuje się taśmy paroszczelne, natomiast z zewnątrz paroprzepuszczalne lub poliuretanowe. Tego typu prace zawsze przeprowadza się na zdemontowanym oknie, gdyż taśmy trzeba przykleić do ościeżnicy i muru. Alternatywą będzie pianka uszczelniająca okna – jest to łatwy, tani i szybki sposób na uszczelnienie okna. Pianka pomimo swojej elastyczności jest niezwykle odporna na uszkodzenia mechaniczne i niepodatna na pleśń.

Dobrze znaną każdemu metodą uszczelniania okien jest użycie silikonu, ważne będzie jednak wybranie tego odpowiedniego. Sprawdzić trzeba to, czy wybrany preparat nadaje się do okna PCV. Uniwersalne są silikony neutralne, czyli niemalże do wszystkiego. Godne polecenia są też uszczelnienia akrylowe. Z innych metod wymienić można gąbkę uszczelniającą do okien, listwy uszczelniające.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *