Jak wyczyścić rolety oraz jak o nie dbać?

Jak wyczyścić rolety?

Każdy doskonale wie, że jeśli chce się mieć w domu zachowany odpowiedni porządek, od czasu do czasu trzeba porządnie go wysprzątać. O ile starcie kurzy z mebli, czy też odkurzenie podłogi nie jest dla nikogo żadną nowością i specjalnie trudnym zadaniem, to jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba również czyścić i odpowiednio dbać o rolety znajdujące się w domu. Jak wyczyścić rolety, a także, z jakiego powodu jest to tak ważne?

Dlaczego warto dbać o rolety wewnętrzne?

Zanim jednak przejdziemy do tego, w jaki sposób powinno się dbać o rolety i jak się je najlepiej czyści, najpierw warto sobie zdać pytanie, po co tak naprawdę trzeba się tym przejmować? Z jakiego powodu jest to tak ważne zagadnienie i na co może wpływać nieprawidłowe zajmowanie się roletami wewnętrznymi?
Wiele osób zupełnie deprecjonuje to, że trzeba regularnie czyścić rolety. A przecież jest to dość duża powierzchnia, na której intensywnie gromadzi się kurz. Wystarczy tylko ruszyć taką zabrudzoną roletą, aby wzniecił się w powietrze kurz, zanieczyszczając całe pomieszczenie. Nie można również ignorować tego, że nagromadzony na roletach brud nie wygląda estetycznie. A co najważniejsze, w przypadku np. rolet plisowanych duże zabrudzenie może doprowadzić je nawet do stopniowego zniszczenia. Można tego wszystkiego uniknąć, jeśli będzie się o nie odpowiednio dbało. Jak to jednak powinno się robić?

Jak wyczyścić rolety plisowane?

Jeśli chce się zadbać w odpowiedni sposób o rolety, przede wszystkim trzeba wiedzieć, że powinno się stosować różnego rodzaju techniki i metody, w zależności od tego, z jakiego materiału są one wykonane. Szczególnie mocno widać to na przykładzie najbardziej wrażliwych na zniszczenie rolet plisowanych. Jak się je powinno czyścić?
Z uwagi na swoją harmonijkową konstrukcję, najwygodniej, a z pewnością najefektywniej plisowane rolety zwyczajnie się odkurza przy pomocy odkurzacza. Co jednak bardzo ważne, wymaga to użycia po pierwsze odpowiedniej końcówki, a po drugie minimalnego ciągu odkurzacza, ponieważ zbyt duży oznaczałby poważne ryzyko zniszczenia ich.


Od czasu do czasu plisowane rolety wymagają również tego, aby je uprać. Wiele osób nie ma pojęcia jak się do tego zabrać z uwagi na obawy związane z uszkodzeniem takich rolet. Jak się jednak okazuje, są one znacznie odporniejsze, niż się może wydawać. Dlatego też zdecydowanie najlepszym sposobem na wyczyszczenie ich z dużego brudu, będzie zwyczaje wypranie ich. W tym celu powinno się rolety zdjąć z okna, a następnie umieścić w wannie lub brodziku. Po zalaniu całości letnią wodą i dodaniu do niej płynu do mycia naczyń lub też proszku do prania powinno się rolety pozostawić na około 20 minut. Po tym czasie należy skusić wodę, a rolety opłukać delikatnie prysznicem. Następnie po wyschnięciu można je umieścić na oknie.

Jak wyczyścić rolety rzymskie?

Kolejnym bardzo ciekawym, lecz problematycznym w czyszczeniu rodzajem rolet, są wersje rzymskie. Jak się jednak okazuje, jeśli tylko kupiło się dobrej jakości model, z pewnością będzie on wykonany z doskonałej jakościowo tkaniny. Zagwarantuje to odporność, a tym samym łatwość w czyszczeniu. Najczęściej najlepszym wyjściem będzie udani się z takimi roletami do pralni chemicznej i tam ich pozostawienie do czasu wyczyszczenia.
Oczywiście można takie czyszczenie wykonać także u siebie w domowej zwykłej pralce. Pamiętać jedynie trzeba tym, aby ustawić możliwie jak najłagodniejsze parametry prania, czyli w niskiej temperaturze, oraz przede wszystkim bez wirowania. Co prawda rolety nie uległyby zniszczeniu, lecz mogłyby się zdeformować, co skutecznie wpłynęłoby na pogorszenie się ich wyglądu.
Podczas samodzielnego czyszczenia rolet rzymskich pamiętać również trzeba o tym, aby używać możliwie jak najdelikatniejszego rodzaju środków piorących. Na koniec pamiętaj, aby nie prasować takich rolet po wyczyszczeniu, ponieważ oznaczać to będzie szybkie ich zniszczenie.

Podsumowanie

Czyszczenie i odpowiednie dbanie o wewnętrzne rolety nie jest wcale tak trudne, jak się może wydawać. Warto więc zadbać o to, aby regularnie o nie dbać. Z pewnością odwdzięczą się one pięknym wyglądem i bezproblemowym działaniem przez długi czas.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *