Okna plastikowe – kiedy należy wymienić stare okna na nowe?

kiedy wymienić okna plastikowe

Okna plastikowe są odporne na działanie czynników zewnętrznych, przy właściwym użytkowaniu mogą posłużyć przez wiele lat. Nie są jednak niezniszczalne i w końcu będzie trzeba je wymienić na nowe, bo stracą swoje pierwotne parametry użytkowe. Utrata właściwości izolacyjnych to prosta droga do ucieczki ciepła, co z kolei wiąże się ze wzrostem kosztów ogrzewania. Zdecydowanie tańsza będzie wymiana okien niż płacenie wyższych rachunków. Nie mówiąc już o niższym komforcie życia w związku z nieszczelnymi oknami, przede wszystkim komfortu termicznego. Pora zastanowić się nad tym, kiedy powinno się pomyśleć nad wymianą okna. Czasem nawet paroletnie może nie spełniać swojej funkcji, a kilkudziesięcioletnie nadal być w dobrym stanie.

Kiedy należy pomyśleć o wymianie okna PCV?

Kupując okna plastikowe do domu, nie należy nadmiernie oszczędzać, ale postawić na produkt dobrej jakości. Można mieć wtedy pewność, że posłużą użytkownikowi przez wiele lat, nawet kilkadziesiąt. Trzeba oczywiście pamiętać o regularnej konserwacji, czyli myciu, smarowaniu, uszczelnianiu. Oczywistym powodem do wymiany okna jest jego nieszczelność. Po czym to poznać? Przy braku komfortu termicznego powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. Zimą pomieszczenia będą się mocno wychładzać, a latem będzie w nich gorąco. Kolejną oznaką nieszczelnych okien jest podwyższony poziom wilgoci, okna zaczynają parować, może też skraplać się na nich woda. Zawilgocenie to prosta droga do pojawienia się pleśni i grzybów, szczególnie na ścianach. Jeśli na parapet przecieka woda z zewnątrz podczas opadów atmosferycznych, można łatwo wywnioskować, że okno jest nieszczelne. Świadczy o tym również hałas dobiegający z zewnątrz, nawet jeśli okno zostało szczelnie zamknięte. Słabej jakości okna plastikowe, nieprawidłowo zainstalowane, nie mogą być szczelne, dlatego nie ma co zwlekać z ich wymianą.

Wymiana okien jest konieczna przy ich nieprawidłowym wymierzeniu/zamontowaniu, co również prowadzi do ich nieszczelności. Nie ma wtedy mowy o dobrych parametrach izolacyjnych, nie mówiąc już o problemach z otwieraniem i zmykaniem okna. Charakterystyczne staje się tak zwane świszczenie okien, co stanowi dodatkowe utrudnienie, przeszkadza szczególnie nocą, gdy jest cisza w pomieszczeniu. Przy nieprawidłowym montażu okna jego rama zaczyna ulegać coraz większym zniekształceniom. Niepokój powinien wzbudzić też pękający tynk, przymarzające uszczelki do ram w okresie zimowym.

Z czasem wystąpią problemy z domykaniem okna, dlatego należy zareagować wcześniej i zdecydować się na jego wymianę, aby uniknąć tego typu problemów. Oczywistą kwestią jest wymiana okna, które zostało zniszczone. Jeśli uszkodzenie dotyczy tylko ramy i jest niewielkie, to wystarczy przeprowadzić zabieg konserwacji. To samo dotyczy odprysków lakieru czy łuszczącej się powierzchni ramy. Nawet pęknięcie szyby nie musi wiązać się z koniecznością wymieniania całego okna – jeśli doszło do uszkodzenia tylko jednej szyby, wymiana pakietu szybowego powinna rozwiązać powstały problem, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Przy ważniejszych uszkodzeniach nie pozostaje nic innego, jak kupić nowe okno. Wszelkiego typu pęknięcia i wypaczenia również wskazują na zużycie się okna.

Kiedy wymienia się okna plastikowe na nowe?

Wymiana okna na nowe nie musi wynikać z jego uszkodzenia ani nawet nieszczelności. Innym powodem może być chęć wybrania okna o lepszych parametrach. Na rynku pojawiają się coraz nowsze modele – producenci tacy jak Dawart Wrocław zadbali o to, aby oferowane przez nich produkty miały coraz mniejszy współczynnik przepuszczalności cieplnej i spełniały coraz bardziej rygorystyczne normy. Można liczyć na coraz lepsze parametry zarówno techniczne, jak i estetyczne. Jeśli chce się mieć okno o lepszych właściwościach użytkowych, to nie pozostaje nic innego, jak rozejrzeć się za nowym. Jest to skuteczny sposób na podniesienie poziomu termoizolacji. Przekłada się to na obniżenie kosztów ogrzewania oraz redukcję hałasów i wzrost bezpieczeństwa. Jeśli rama okienna jest zniszczona, pożółkła, zarysowana, poplamiona, okna są już przestarzałe, niemodne, wykonało się remont domu, odświeżyło elewację budynku, to również może zapaść decyzja o wymianie stolarki okiennej.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *