Jak dobrze wybrać okno dachowe?

Okno dachowe

Podczas projektowania, budowania i na koniec wyposażania domu, trzeba wziąć pod uwagę naprawdę sporo najróżniejszego rodzaju cech, parametrów i zmiennych. Pośród jednak olbrzymiej ilości rzeczy, o których zwyczajnie nie można zapominać, znajduje się jedna szczególnie ważna. Mowa oczywiście o oknach dachowych. Z jakiego powodu są one tak ważne, a przede wszystkim jak się je powinno wybierać? Czy są jakieś konkretne cechy i parametry, na które szczególnie mocno powinno się zwracać uwagę, gdy wybieramy okno dachowe?

Dlaczego okno dachowe jest tak ważne?

Zanim jednak przejdzie się do etapu wybierania okna dachowego, najpierw warto się zastanowić nad tym, jakie on przynosi korzyści całemu budynkowi. Kolejną kwestią jest jak konkretnie wpływa na komfort i przyjemność życia w danym domu. Innymi słowy, z jakiego powodu powinno się zwracać dużą uwagę na to, jakie okna dachowe znajdą się w naszym domu.
Wiele osób uważa, ze okna dachowe umożliwiają tylko i wyłącznie doświetlenie poddasza, bez używania do tego oświetlenia sztucznego. Często jednak zapomina się o tym, że okno dachowe umożliwia uzyskanie nawet dwa razy więcej światła, niż w przypadku klasycznego okna umieszczonego pionowo. To jednak nie wszystko, ponieważ okno dachowe to również możliwość bardzo wygodnego usytuowania jednego lub kilku okien w grupach. Sprzyjać to będzie po pierwsze lepszemu i efektywniejszemu oświetleniu pomieszczenia, lecz również poprawiać będzie estetykę danego wnętrza.


Oprócz tych cech pamiętać trzeba również o tym, że okno dachowa ma wiele typowo praktycznych cech, które zwyczajnie trzeba wykorzystać. Mowa tu jest o możliwości wietrzenia poddasza oraz stworzenia kontaktu wzrokowego z otoczeniem, co wbrew pozorom jest naprawdę bardzo ważne.

Jakie są rodzaje okien dachowych?

Jak zatem widać po powyższym opisie, zasadność posiadania okna dachowego jest właściwie bezdyskusyjna. Powstaje teraz pytanie, czym konkretnie się kierować, gdy się je będzie wybierało. Lista cech jest dość duża. Przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę na to, jaki konkretnie rodzaj okna dachowego się wybierze. Konkretnie mówiąc, chodzi w tym wypadku o sposób otwierania danego okna.


Najpopularniejszym, a zarazem najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście klasyczne okno obrotowe. Zawias umożliwiający otwieranie okna umieszczony jest mniej więcej na środku, dzięki czemu okno można obrócić o prawie pełne 180 stopni. Co dzięki temu się zyskuje? Przede wszystkim wygodny dostęp do każdej szyby, co ułatwia np. pielęgnacje i czyszczenie okna. Często spotyka się modyfikacje takiego okna, gdy oś obrotu jest umieszczona nieco wyżej. Dzięki temu nawet wyższe osoby mogą podejść wtedy do uchylonego okna.
Innego typu bardzo ciekawym pomysłem i rozwiązaniem jest okno klapowo-obrotowe. Umożliwia to otwieranie w klasyczny dla takiego okna sposób obrotowy. Ponadto daje możliwość poprzez otworzenie klamką i podniesienia na zawiasie całego okna.


Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na ostatni z najpopularniejszych modeli okien dachowym, czyli wersję dwuskrzydłową. Na środku takiego okna znajduje się klasyczne okno obrotowe, lecz na dole niewielkich rozmiarów okienko dachowe typu lufcik. Dzięki niemu możliwe jest dostanie się powietrza bez konieczności uchylania całego okna.

Z jakiego materiału powinno być wykonane okno dachowe?

Jeśli wybiera się okno połaciowe czy też inaczej mówiąc dachowe, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, z jakiego będzie ono wykonane materiału. Nie da się ukryć, że dwa najbardziej dominujące na rynku materiały produkcyjne dla takich okien, to oczywiście drewno, a także plastik. Które rozwiązanie będzie lepsze?
Powszechnie się uważa, że do takiego zastosowania bezkonkurencyjne jest okno dachowe wykonane z drewna. Głównym tego powodem jest fakt, że z tego samego materiału wykonana jest więźba dachowa. Gwarantuje to, że oba te elementy będą mniej więcej w ten sam sposób pracowały i reagowały np. na zmiany temperatur.
Z drugiej jednak strony, jeśli na poddaszu posiada się np. łazienkę, zdecydowanie bardziej w takim pomieszczeniu poleca się wybranie okna dachowego z plastiku. Drewno może okazać się zbyt wrażliwe na działanie wilgoci, której przecież w łazience nigdy nie brakuje.

Na co jeszcze zwracać uwagę, gdy wybiera się okna dachowe?

Oczywiście sam rodzaj okna, czyli sposób jego otwierania, a także materiał, z którego zostało ono wykonane, nie są jedynymi cechami, na które powinno się zwracać ogromną uwagę podczas szukania dla siebie odpowiedniego rodzaju modelu. Czemu jeszcze trzeba się dokładniej przyjrzeć?
Przede wszystkim pamiętać trzeba o takich detalach technicznych, jak kąt nachylenia dachu, który determinuje budowę danego okna. Kolejnym czynnikiem jest wielkość pomieszczenia, które będzie dane okno posiadało.


Na koniec dobrze jest mieć jeszcze na uwadze to, czy wybierze się górne, czy dolne otwieranie okna. Kolejną kwestią jest to czy będą one dawały możliwość zamontowania w nich żaluzji lub też rolet. Wbrew pozorom w przypadku okien dachowych, często jest krytycznie wręcz ważne, aby uchronić się przed zbyt silnymi promieniami słońca, a także nazbyt wysoką temperaturą.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *