Czas na wybór odpowiedniej rolety zewnętrznej

Rolety zewnętrzne

Mieszkając w domu jednorodzinnym, z dala od zgiełku miasta i wścibskiego wzroku osób trzecich, można liczyć na poczucie bezpieczeństwa i intymności. Nieco trudniej mają mieszkańcy bloków, szczególnie w kwestii prywatności. Wystarczy wyjść na balkon, aby być obserwowanym z różnych stron. Idealnie sprawdzają się rolety zewnętrzne balkonowe w bloku dzięki czemu można skutecznie odciąć się nie tylko od nadmiernego promieniowania słonecznego i hałasów, ale też podnieść komfort życia domowników. Na korzyść rolet zewnętrznych przemawia wiele zalet tego rozwiązania, które warto poznać, jeśli ktoś zastanawia się nad ich zakupem.

Czy roleta zewnętrzna to dobry wybór?

Coraz więcej osób decyduje się na montaż rolet zewnętrznych zamiast wewnętrznych. Oba rozwiązania mają oczywiście swoje plusy i minusy, które warto poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Tym bardziej że będzie to długoterminowa inwestycja, dlatego wybór powinien być dobrze przemyślany. W nowych domach rolety zewnętrzne stają się już powoli standardem, ale w starych budynkach również można je zamontować. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniu w bloku. Wiele osób decyduje się na montaż takich rolet na balkonie, aby cieszyć się większym poczuciem bezpieczeństwa i intymności. Zakup rolety zewnętrznej wiąże się z coraz mniejszymi kosztami. Można liczyć na atrakcyjne ceny, które zaczynają się już nieco poniżej dwustu złotych. Jeśli ktoś lubi spać w całkowitej ciemności, co zresztą zapewnia optymalne warunki do snu, to jak najbardziej powinien zainteresować się montażem rolety zewnętrznej.

Jeszcze kilkanaście lat temu wybór rolet zewnętrznych był bardzo ubogi. Nie prezentowały się one zbyt estetycznie, przez co nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Obecnie można liczyć na bogactwo i różnorodność asortymentu, wobec czego każdy znajdzie dla siebie coś praktycznego i jednocześnie dekoracyjnego. Zaletą rolet zewnętrznych jest możliwość zmniejszenia strat ciepła w budynku. Przekłada się to na mniejsze koszty ogrzewania i większy komfort termiczny w pomieszczeniach.

Pancerz takich rolet został wzbogacony o materiał posiadający właściwości izolacyjne. Rolety zewnętrzne chronią nie tylko przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń, ale też przed ich wychłodzeniem na skutek działania wiatru. Wystarczy spuścić roletę, aby ograniczyć ruch powietrza, co zimą jest niezwykle istotną funkcją. Rosnąca popularność rolet zewnętrznych wynika też w dużej mierze ze zwiększonej ochrony przed potencjalnym włamaniem. Można nawet zamontować model antywłamaniowy, czyli z dodatkowymi wzmocnieniami i zabezpieczeniami. Na korzyść rolet zewnętrznych przemawia też to, że stanowią skuteczną ochronę akustyczną, obniżając hałas o nawet kilkanaście decybeli.

Jak wybrać odpowiednie rolety zewnętrzne?

Wyróżnić można wiele rodzajów rolet zewnętrznych – elewacyjne, naokienne, nakładane, podtynkowe czy nawet nadprożowe. Przy ich wyborze trzeba wobec tego określić sposób i miejsce montażu. Najtańsze i najczęściej wybierane są modele elewacyjne, czyli montowane na elewacji budynku. Minusem będzie podatność na zabrudzenia. Rolety naokienne instaluje się bezpośrednio we wnęce okiennej, przez co ich kaseta może nieco zasłaniać światło. Niemniej znika problem z utrzymaniem ich w czystości. Jeśli komuś zależy na estetyce, to powinien wybrać roletę nakładaną, która jest w pełni ukryta w ścianie.

Przy wyborze rolety zewnętrznej powinno się mieć na uwadze sposób jej wykonania i sterowania oraz użyty materiał. Standardowe modele są sterowane ręcznie za pomocą linki, taśmy lub wała korbowego. Wygodniejszym rozwiązaniem będzie oczywiście roleta zewnętrza wyposażona w mechanizm elektryczny, czyli sterowana pilotem. Co więcej, każdą roletą w pomieszczeniu steruje się osobno. Jeśli komuś marzy się posiadanie inteligentnego domu, to zakup takich rolet będzie idealnym wyborem. Można je podłączyć do systemu i zaprogramować automatyczne podnoszenie i zamykanie o konkretnych godzinach. Najbardziej wytrzymałe są modele stalowe, ale w sprzedaży dostępne są też aluminiowe, z tworzywa sztucznego czy nawet drewniane.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *