Czym jest szpros? Jakie wady i zalety mają okna ze szprosami?

Szpros i szprosy w oknach

Budowanie własnego domu powoduje, że w ekspresowym tempie trzeba nabyć ogromną ilość nowej wiedzy. Zarówno z zakresu budownictwa, oraz poszczególnych elementów budynku. Często jednak napotyka się takie pojęcia, które nawet pomimo posiadania dużej wiedzy i doświadczenia pozostają niewiadomą. Najczęściej kłopot ten dotyczy szprosów. Czym jest szpros, do czego służy, a także czy warto go wykorzystywać?

Czym jest szpros?

Choć nazwa szpros może być dla wielu osób zupełnie nieznana i niewskazująca na nic konkretnego, to jednak z pewnością każdy miał z tym elementem w życiu do czynienia i przynajmniej raz go widział. Jak się bowiem okazuje, szprosy to nic innego, jak tylko listwy w oknie, które dzielą szybę na kilka części. Szprosy często nazywane są również szczeblinami, a ich jedynym celem jest poprawa wyglądu okna. Oczywiście na rynku znajduje się więcej niż tylko jedna wersja szprosów. Jakie są konkretnie ich rodzaje, a także czym się konkretnie charakteryzują?

Rodzaje szprosów

Choć szprosy mogą się wydawać prostym elementem, który przyjmuje tylko jedną postać. Jednak na rynku znaleźć można ich naprawdę sporą ilość. Jakie są zatem najpopularniejsze rodzaje szprosów i czym się one cechują?
Najczęściej spotykanym modelem jest oczywiście szpros konstrukcyjny. Cechuje się on tym, że jest integralną częścią okna. Jest wykonany z tego samego materiału co rama okienna. Co więcej, jest to szpros o tej samej szerokości co rama, więc nie powinno się go stosować w przypadku małych okien o niewielkich przeszkleniach. Jaka jest najważniejsza zaleta takiego modelu? Oprócz wartości estetycznej wpływa w ogromnym stopniu na wytrzymałość całego okna, znacznie zwiększając jego sztywność. Ciekawą odmian takich szprosów są wersje wewnątrz szybowe. Dzięki temu, że znajdują się wewnątrz, nie wymagają żadnej konserwacji i czyszczenia.

Innego typu bardzo ciekawym modelem szprosów jest wersja wiedeńska. Jest to wersja, która imituje oddzielne pakiety szybowe, podczas gdy ramka umieszczona jest w środku pakietu szybowego.
Oczywiście równie często spotkać się można ze szprosami naklejanymi na zwykłą szybę. Najczęściej wykonane są one z plastiku, lecz zdarzają się również wersje drewniane. Często zamiast wersji przyklejanych stosuje się także modele zawieszane. Montowane są one do specjalnych ramek, które zawieszane są po zewnętrznej stronie okna. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie przylegają do okna, dzięki czemu np. mycie całego okna jest procesem znacznie prostszym i szybszym.

Zalety i wady szprosów

Zanim jednak zdecydujemy się na okna ze szprosami, warto się poważnie zastanowić nad tym, jakie one konkretnie posiadają zalety. Czy nie zdarzy się tak, że wady w tym wypadku przewyższą możliwe zalety i korzyści z posiadania takich okien?


Najważniejszą zaletą okien ze szprosami jest przede wszystkim ich naprawdę atrakcyjny wygląd. Okna, lecz również cała elewacja budynku staje się znacznie bardziej elegancka i stylowa. Powoduje to, że okna wyglądają zwyczajnie ładniej.
Niestety na tym kończą się zalety stosowania szprosów, a zaczyna dość pokaźna lista wad. O czym konkretnie mowa? Przede wszystkim zauważyć trzeba to, że szprosy w oknach znacznie utrudniają praktyczne użytkowanie okien, czyli np. ich mycie. Podzielenie tafli szyby na kilka małych fragmentów to spore utrudnienie jeśli chodzi o skuteczne jej umycie. Co więcej, często brud gromadzi się przy samych listewkach i umycie tych miejsce staje się niezwykle kłopotliwe.
Kolejną wadą, o której koniecznie trzeba pamiętać, gdy rozważa się wybranie takich okien, jest to, że są one wysoce narażone na odkształcanie się. Wysoka temperatura i silne nasłonecznienie bardzo negatywnie wpływają szczególnie na modele przyklejane.


Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednym. Szprosy, choć wydają się być niewielkim i prostym dodatkiem do okna, to jednak znacznie podnoszą jego cenę. W skrajnych przypadkach mogą podnieść koszt kupna okien do całego domu nawet o kilka tysięcy złotych.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *