Szyba refleksyjna – czym się charakteryzuje i dlaczego warto w nią zainwestować?

szyba refleksyjna

Duże, przeszklone powierzchnie w domach cieszą się dużą popularnością w nowoczesnym budownictwie. Nie ma w tym nic zaskakującego: to niezwykle efektowne rozwiązanie. Pozwala również cieszyć się pięknem otoczenia w znacznie większym zakresie. Duże okna oznaczają potencjalne ryzyko przegrzewania się pomieszczeń. Doskonałym lekarstwem na to jest szyba refleksyjna. Dowiedz się dlaczego!

Wady dużych przeszkleń

Znaczne rozmiarowo, przeszklone powierzchnie, którymi mogą charakteryzować się nie tylko domy, ale również biurowce i wiele innych budynków – choć niezwykle estetyczne, muszą być odpowiednio przygotowane. Duże okna oznaczają potencjalne ryzyko przegrzewania się pomieszczeń, zwłaszcza w przypadku południowej ekspozycji. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem jest szyba reflex. Pomoże uporać się ze zbyt wysoką temperaturą, a także nadmiernym promieniowaniem UV, wkradającym się do wnętrz.

Szyba refleksyjna – co to jest?

Jest to szyba tworzona ze szkła, które pokrywa się specjalną powłoką. Może ona być wykonana z tlenków niklu, żelaza, miedzi, cyny, tytanu, manganu lub indu, bądź z metali – srebra, miedzi i złota – o grubości około 0,01–1,0 µm. Powłoka ta sprawia, że promienie słoneczne są odbijane. Wskazać można na dwa rodzaje szyb refleksyjnych, w zależności od właściwości powłoki, którą je pokryto: niskoemisyjne i wysokoemisyjne.

Pierwszy z wyżej wskazanych rodzajów jest pokryty ścieralną warstwą metaliczną i pomaga zmniejszać przenikanie ciepła do wnętrza. Jednocześnie, w niewielkim stopniu odbija światło słoneczne. Najczęściej, ten rodzaj szkła refleksyjnego znajduje zastosowanie w oknach z szybami zespolonymi.

Jeśli chodzi o szyby wysokoemisyjne, wykazują one znacznie wyższą skuteczność w odbijaniu promieni słonecznych, w związku z czym bywają również nazywane przeciwsłonecznymi. Są znacznie odporniejsze na ścieranie i wykazują wysoką skuteczność jeśli chodzi o zapobieganie nagrzewaniu się pomieszczeń.

Co istotne, szyby refleksyjne są tworzone poprzez nakładanie warstw ochronnych na już istniejące szkło. W praktyce oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzyskać przeszklenia, które posiadają wiele właściwości – na przykład wytłumiają hałasy i jednocześnie działają przeciwsłonecznie.

Zalety szyb antyrefleksyjnych

Okna z szybami refleksyjnymi najczęściej można spotkać w budynkach o charakterze komercyjnym – centrach handlowych lub biurowcach. Z uwagi na duże, przeszklone powierzchnie, właściciele takich obiektów potrzebują rozwiązań, dzięki którym możliwe będzie ograniczenie naświetlenia wnętrz.

Jedną z największych zalet szyb refleksyjnych jest po prostu zwiększenie komfortu osób, które przebywają w obiekcie. O ile w centrach handlowych czy innego rodzaju sklepach, ekspozycja na promienie słoneczne nie trwa zazwyczaj zbyt długo, w przypadku pracowników biurowych – czas ten wynosi zazwyczaj 8 godzin. Dzięki szybom refleksyjnym, osoby przebywające w przeszklonym budynku nie są narażone na przebywanie w silnie nasłonecznionych wnętrzach.

Dodatkową zaletą szyb reflex z punktu widzenia ekonomii jest zmniejszenie wydatków na klimatyzację. Jako że pomieszczenia nagrzewają się w znacznie mniejszym stopniu, koszty ponoszone na ochłodzenie powietrza we wnętrzach automatycznie spadają.

Szyba refleksyjna w budownictwie prywatnym

Wyżej wspomniane zalety dotyczą budynków komercyjnych, jednak szyby refleksyjne są przydatne również w prywatnych domach. W związku z rosnącą popularnością dużych przeszkleń, a także tzw. ogrodów zimowych – zwiększa się także zapotrzebowanie na szkło refleksyjne. Wykorzystanie tego rodzaju szyb w domach prywatnych zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach, które posiadają dużych rozmiarów przeszklenia. Powietrze w takich wnętrzach bywa silnie nagrzane w związku z dużą ekspozycją na promieniowanie słoneczne, a szyby refleksyjne ograniczają nagrzewanie.

Czy warto?

Okna z szybami refleksyjnymi zdecydowanie warto zamontować w budynkach, w których występują duże przeszklenia – bez względu na to, czy obiekt ma charakter komercyjny, czy jest prywatnym domem. To zwiększony komfort, a także ochrona przed promieniowaniem UV dla osób przebywających w budynku.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *