Współczynnik przenikania ciepła okien w nowoczesnych oknach

współczynnik przenikania ciepła

Jedną z najistotniejszych kwestii w doborze okien jest ich izolacja cieplna. Nawet najpiękniejsze modele okien nie pomogą w utrzymaniu optymalnej temperatury wewnątrz domu lub mieszkania, jeśli będą źle dobrane pod kątem izolacji cieplnej. Dlaczego współczynnik przenikania ciepła ma tak duże znaczenie i ile powinien wynosić zgodnie z prawem?

Współczynnik przenikania ciepła – czym jest?

Przenikalność cieplna okien i nie tylko, jest uregulowana w polskim prawie, które zostało z kolei dostosowane do norm unijnych. Jednym z głównych założeń Unii Europejskiej jest doprowadzenie do sytuacji, w której nowoczesne budownictwo jest maksymalnie energooszczędne. Chodzi między innymi o zmniejszenie emisji szkodliwych substancji – wytwarzanych w procesie ogrzewania wnętrz czy podgrzewania wody – do środowiska naturalnego.

Jedną z powierzchni, przez które dom może nie być uznawany za energooszczędny są okna. Aby narzucić ich producentom pewne standardy w zakresie utraty ciepła, polskie prawo budowlane zostało wzbogacone o maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła okna. Jest to parametr, który pozwala określić, ile ciepła przepływa przez metr kwadratowy powierzchni okna. Wartość tę oblicza się przy założeniu, że różnica temperatur pomiędzy wnętrzem a powietrzem na zewnątrz wynosi 1 K. Im wartość współczynnika jest niższa, tym lepszą izolacyjnością termiczną charakteryzuje się dane okno.

Ile powinien wynosić współczynnik przenikania ciepła?

Od początku 2021 roku w życie weszły nowe normy jeśli chodzi o współczynnik przenikania ciepła. Producenci okien, a pośrednio również inwestorzy, odpowiedzialni za wykańczanie budynków muszą spełniać normy. Na chwilę obecną, zgodnie z wymaganiami znanymi jako WT 21, współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekroczyć 0,9 W/(m2·K) w odniesieniu do okien pionowych. Jeżeli chodzi o modele dachowe 1,1 W/(m2·K).

Warto jednak pamiętać, że wyżej określone parametry pozwalają stworzyć w przyszłości znaczniej bardziej energooszczędne wnętrza. To z kolei przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Opłacalność montażu ciepłych okien

Jako że nowoczesne, ciepłe okna wymagają stosowania nowoczesnych technologii, a także kilku warstw szyby – są zdecydowanie kosztowniejsze od okien sprzed 2014 roku. Doszło wtedy do nowelizacji prawa budowlanego. O ile ich montaż w nowym budownictwie jest obowiązkowy, wiele osób zastanawia się nad kwestią opłacalności ich zakładania w domach starszego typu.

Współczynnik przenikania ciepła okna ma jeszcze większe znaczenie w odniesieniu do starszego typu budownictwa. Domy tworzone jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu charakteryzowały się znacznie gorszą izolacją pod kątem ciepła. Co za tym idzie – dużo trudniej jest utrzymać w nich odpowiednią temperaturę. W związku z tym powstały takie programy jak Czyste Powietrze, w ramach których można uzyskać dofinansowania tzw. termomodernizacji. W przypadku Czystego Powietrza możliwe jest uzyskanie dofinansowania wynoszącego nawet do 90% całej inwestycji.

Istnieje również tzw. ulga termomodernizacyjna, która pozwala na odliczenie środków wydanych na wymianę stolarki okienno-drzwiowej od dochodu w PIT.

Montaż okien a izolacja cieplna

Warto wiedzieć, że nie tylko sam rodzaj okna ma znaczenie dla zapewnienia maksymalnej energooszczędności, ale również sposób jego montażu. Dlatego też warto wybrać ciepłe okna od sprawdzonego producenta, a następnie powierzyć montaż doświadczonemu fachowcowi. Modele o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła można znaleźć zarówno wśród okien drewnianych, jak i plastikowych. .

W chwili obecnej za najlepszą metodę montażu ciepłych okien uważa się proces przeprowadzony przy użyciu taśmy paroszczelnej i paroprzepuszczalnej. Dobrym rozwiązaniem są również pianki PUR. Wszystkie te produkty pozwalają na zapewnienie odpowiedniej izolacji z obydwu stron – zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Jednak aby uszczelnienie było efektywne, konieczne jest bardzo staranne jego wykonanie. Właśnie dlatego lepiej jest zdecydować się na przekazanie tego zadania doświadczonemu montażyście.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *