Zaparowane szyby – jak sobie z nimi skutecznie poradzić?

Zaparowane szyby

Na szybach w oknach nie powinno być żadnej pary ani wody, gdyż świadczy to o podwyższonym poziomie wilgoci w pomieszczeniach, co jest oczywiście niekorzystne. Parujące szyby wynikają najczęściej z niewłaściwej wentylacji, mogą świadczyć wręcz o złym stanie całego budynku. Oczywiście problem może dotyczyć też bezpośrednio okien, które utraciły swoje pierwotne właściwości izolacyjne. Pozostaje w takim przypadku wymienić je na nowe, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zdecydowanie częściej zaparowane szyby pojawiają się po gotowaniu lub kąpieli w gorącej wodzie, co generuje parę osiadającą między innymi na szybach. Należy temu jednak przeciwdziałać, gdyż wiąże się to z wielorakimi problemami, łącznie z rozwojem chorobotwórczych grzybów i pleśni.

Parujące okna w domu – co jest tego przyczyną?

Problemu zaparowanych szyb nie można bagatelizować, szczególnie jeśli zjawisko to ciągle się powtarza lub utrzymuje od jakiegoś już czasu. Jeżeli szyby parują po zewnętrznej stronie okna, jest to zwykle wynikiem osadzania się na ich powierzchni wilgoci z zewnątrz. Powstanie rosy na rano jest czymś całkowicie naturalnym i nie trzeba się tym przejmować. Jest to często spotykane w przypadku domów otoczonych zielenią, znajdujących się w pobliżu źródeł wody. Problem pojawia się, gdy szyby parują po wewnętrznej stronie okna. Może to świadczyć o ich nieprawidłowym montażu lub niewłaściwej wentylacji w budynku. Skraplająca się woda i parujące szyby to najczęstsze oznaki wysokiego poziomu wilgotności w pomieszczeniach. Trzeba pamiętać o tym, że sprzyja to namnażaniu się grzybów i pleśni mających szkodliwy wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Mogą wystąpić wielorakie dolegliwości zdrowotne i rozwinąć się różne choroby. Dążyć powinno się zawsze do uzyskania optymalnego poziomu wilgoci w domu, czyli przyjaznych warunków do życia. Zawilgocenie domu może wynikać ze źle położonej izolacji przeciwwilgociowej, nieszczelności okien, niewietrzenia pomieszczeń. Po gotowaniu, kąpieli czy suszeniu ubrań w zamkniętych pomieszczeniach znajduje się dużo wilgoci. Z kolei jej nadmiar, jeśli utrzymuje się długotrwale, może prowadzić do dużych strat w całym budynku, łącznie z niszczeniem materiałów budowlanych. Problemem może być też parowanie pomiędzy szybami okna, co niestety wskazuje na utratę jego właściwości izolacyjnych. Pomiędzy szybami nie może zbierać się wilgoć, wymaga to wymienienia całej jego konstrukcji.

Zaparowane szyby w domu? Są na to sposoby!

Zaparowanym szybom w oknach trzeba przeciwdziałać, na szczęście jest na to wiele sposobów. Dobrym rozwiązaniem są nawiewniki instalowane w oknach lub w ścianach, aby usprawnić przepływ powietrza, nawet w przypadku szczelnie zamkniętych okien. Warto pomyśleć też o wymianie okien plastikowych na drewniane, gdyż dzięki nim można uzyskać odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach. Drewno jako naturalny surowiec zapewnia swobodny przepływ powietrza, niweluje nadmiar wilgoci. Sposobem na zaparowane okna mogą być rolety zewnętrzne i żaluzje, gdyż dzięki właściwościach izolacyjnym zmniejsza się problem z powstawaniem kondensatu pary wodnej na zewnętrznej stronie szyby. Godny polecenia będzie też montaż grzejników pod oknami, dzięki czemu wydobywające się z nich ciepłe powietrze będzie osuszać i nagrzewać szyby.

Godne polecenia są szyby pokryte warstwą antyroszeniową lub samoczyszczące. W przypadku tych drugich można liczyć zarówno na czyste szyby, jak również na zredukowanie problemów z parą wodną. Pomoże też wyregulowanie wilgotności w pomieszczeniach, optymalny jej poziom wynosi 40-50%. Godne polecania są domowe osuszacze powietrza, prostym sposobem na pozbycie się nadmiaru wilgoci jest po prostu wietrzenie. Utrzymywanie stałej temperatury powietrza w pomieszczeniach również pomoże – za najlepszą uznaje się 21 stopni Celsjusza. Można przyozdobić dom roślinami pochłaniającymi wilgoć typu skrzydłokwiat, chamedora wytworna, bluszcz, paproć, oplątwa. Istotne będzie pozostawienie odsłoniętego grzejnika, niesuszenie ubrań w domu, ograniczenie parowania w kuchni, rozszczelnienie okna, używanie pochłaniaczy wilgoci.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *